The full SPARKies 2019 Shortlists

5th June 2019

This year has seen a record number of nominations for the SPARKies tech and digital awards 2019, and they’ve been some of the highest quality ever seen.

Across 16 award categories, 18 Judges have spent 2 weeks carefully deliberating over some of the most creative and innovative projects, companies, experiences and designs – as well as some of the most dedicated people in the region – all deserving of recognition for the work they’ve done to support and grow the South West tech cluster.

The SPARKies shortlist

Each of the 16 awards was closely contested with the nominees deemed of very high quality, with 8 companies still battling it out to be named The People’s Choice Award winner (vote here now).

The final award winners will be announced at The Assembly Rooms, Bath on 27 June.

Check out the shortlist for each award below.

Best Startup Award

Bunk
Epics Digital Collectibles Inc.
Fourth Floor Creative
Homelync
KETS Quantum Security
tapmydata
Virti

Judges:

Gary Duguid
Director
Interaction
Joyann Boyce
Founder
The Social Detail
Mike Oram
Academy Lead
Mayden Academy

The ‘Totally Killing It’ Award

Fourth Floor Creative
Gapsquare
Immersive Labs
Mayden Academy
Open Bionics
Storm Consultancy
Virti

Judges:

Charly Patrick
Entrepreneur Development Manager
Natwest
Gary Duguid
Director
Interaction
Rosie Bennett
Centre Director
Bath SETsquared

Founder/Entrepreneur of the Year

Christopher Sanderson
David Darke
David Kelly
Gareth Williams
Georgia Stewart
Seth Jackson
Silas Adekunle
Zara Nanu
Zoe Taylor

Judges:

David Henderson
Head of Transformation
Hargreaves Lansdown
Heather Macdonald Tait
CEO & Founder
WHY Communications
Helen Bassett
Director
Smith & Williamson

Best Scaleup Award

Immersive Labs
Keel Over Marketing
KETS Quantum Security
Open Bionics
Reach Robotics
Techmodal

Judges:

Briony Phillips
AD & Scaleup Enabler
Engine Shed
David Henderson
Head of Transformation
Hargreaves Lansdown
Helen Bassett
Director
Smith & Williamson

Most Innovative Use of Tech

Bristol is Open/Zeetta Networks
Rocketmakers
Tapmydata
Tiny Giant
Virti
Zenotech

Judges:

Dan Page
VR Impresario
Bristol VR Lab
Melanie Goward
Investment Director
Maven Capital partners
Tatjana Humphries
Senior Business Executive
Invest Bristol & Bath

Best Use of VR & AR Award

Limina Immersive
Nymbl
Rocketmakers
Virti
We The Curious
Zubr

Judges:

Dan Page
VR Impresario
Bristol VR Lab
Emma Williams
Marketing Manager
Invest in Bath
Rosie Bennett
Centre Director
Bath SETsquared

The ‘Data Data Data’ Award

Adarga
DesAcc EMEA Ltd.
Elucidata Rising Arts Agency
iXport Ltd
Rising Arts Agency
YellowDog

Judges:

David Henderson
Head of Transformation
Hargreaves Lansdown
Lloyd Skinner
CEO
Greyfly
Marina Traversari
Business Development
Rocketmakers

Best Place to Work in Tech

Atomic Smash
Ghyston
Hargreaves Lansdown
NMI
Rocketmakers
Simpleweb
Storm Consultancy

Judges:

Emma Williams
Marketing Manager
Invest in Bath
Gary Duguid
Director
Interaction
Heather Macdonald Tait
CEO & Founder
WHY Communications

Best Cyber Company

Cyber Security Associates
Immersive Labs
KETS Quantum Security

Judges:

Elaine McKechnie
Business Development Director
Oxford Innovation
Helen Bassett
Director
Smith & Williamson
Lloyd Skinner
CEO
Greyfly
Melanie Goward
Investment Director
Maven Capital partners

The Best Digital Design Award

Atomic Smash
Gravitywell
Haio
Ready to Blog
Rocketmakers
Storm Consultancy (For Engine Shed website design)
Storm Consultancy (For the Institute of Coding website)

Judges:

Joyann Boyce
Founder
The Social Detail
Melanie Goward
Investment Director
Maven Capital partners
Zara Nanu
CEO & Founder
Gapsquare


Best Mentor Award

Andrew Mulvenna
Beccy Kedward
Charlie Coggans
Marina Traversari
Verity McIntosh

Judges:

Charly Patrick
Entrpreneur Development Manager
Natwest
Constance Flueriot
Director
Pretty Digital
Elaine McKechnie
Business Development Director
Oxford Innovation

The ‘Good’ Award

EZ Education, creators of DoodleMaths and DoodleEnglish
Helpfulpeeps
LettUs Grow
Studio Meineck
Virti
Walk to Beat
Service Robotics
Black Girl Convention

Judges:

Marina Traversari
Business Development
Rocketmakers
Rosie Bennett
Centre Director
Bath SETsquared
Zara Nanu
CEO & Founder
Gapsquare

The Hardware Award

Fusion Processing
KETS Quantum Security
LettUs Grow
Mobius Logistics Ltd
Walk to Beat

Judges:

Constance Flueriot
Director
Pretty Digital
Dan Page
VR Impressario
Bristol VR Lab
Tatjana Humphries
Senior Business Executive
Invest Bristol & Bath

The FutureSPARK Award

Abby Scarborough
Harry Cobbold
Lucia Velasco
Patrick Benjamin
Sarah Roberts

Judges:

Briony Phillips
AD & Scaleup Enabler
Engine Shed
Mike Oram
Academy Lead
Mayden Academy
Zara Nanu
CEO & Founder
Gapsquared

Lifetime Achievement Award

Dick Penny
Lars Sundstrom
Louise Pasterfield
Phil Bates
Richard Godfrey

This award will be decided by the TechSPARK team.

The People Choice Award

Vote now for The SPARKies People’s Choice Awards 2019

Nominated? Want to see who wins? Pick up your SPARKies tickets now.